Overview
Specification
LM181ES-A3

LM181ES-A3 Basic Information
| Panel Model | LM181ES-A3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,18.1 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM181ES-A3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM181E06 (A3) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM181ES-A3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0935×0.2805 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2805×0.2805 mm (H×V) |
| Weight | 2.84Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 359.04×287.232 mm (H×V) |
| Bezel Area | 363.5×292.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 412.5×333 mm (H×V) |
| Outline Depth | 22.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM181ES-A3 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 20/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LM181ES-A3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 27.96W (Typ.) |
LM181ES-A3 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 705V (Typ.) |
| Lamp Current | 8.0mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 22.56W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM181ES-A3 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.42A (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 5.4W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GT121-21P-TD, Pitch:1.25 mm, Pin:21 pins |
