Overview
Specification
LM190E03-TLD1

LM190E03-TLD1 Basic Information
| Panel Model | LM190E03-TLD1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM190E03-TLD1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM190E03 (TL)(D1) |
LM190E03-TLD1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.098×0.294 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.294×0.294 mm (H×V) |
| Active Area | 376.32×301.056 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM190E03-TLD1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LM190E03-TLD1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
