Overview
Specification
LM238WR2-SPB1

LM238WR2-SPB1 Basic Information
| Panel Model | LM238WR2-SPB1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.8 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM238WR2-SPB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM238WR2 (SP)(B1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM238WR2-SPB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 185 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.04575×0.13725 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.13725×0.13725 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 527.04×296.46 mm (H×V) |
| Bezel Area | 530.2×299.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 545×323.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.4/12.5 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM238WR2-SPB1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | sRGB |
| Response Time | 14 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM238WR2-SPB1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 31.1W (Typ.) |
LM238WR2-SPB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 16S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 48.8±3.2V |
| Lamp Current | 120/125mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 23.4/25.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM238WR2-SPB1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (4 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 10.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 670/840mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 6.7/8.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GT05Q-30S-H10-MN, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
