Overview
Specification
LM32P07

LM32P07 Basic Information
| Panel Model | LM32P07 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM32P07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM32P07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 220g |
| Active Area | 115.17×86.37 mm (H×V) |
| Bezel Area | 121.0×91.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 170×110 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM32P07 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 60 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome (1-bit) |
| Response Time | 70/80 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/20/50/25 (Typ.)(CR≥4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM32P07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 275±25V |
| Lamp Current | 5.0±1.0mA |
| Lamp Startup Voltage | 780V (Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.375W (Typ.) |
| Lamp Driver Board | No |
LM32P07 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 7.0mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 167/206mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
