Overview
Specification
LM641836

LM641836 Basic Information
| Panel Model | LM641836 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM641836 Price | Request Price & Lead Time |
LM641836 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Active Area | 191.97×143.97 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM641836 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
LM641836 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
LM641836 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
