Overview
Specification
LM645DU2A

LM645DU2A Basic Information
| Panel Model | LM645DU2A |
|---|---|
| Panel Brand | PANDA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,65 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM645DU2A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Surface Luminance, white 3D: 60 cd/m² |
LM645DU2A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 34 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.248×0.744 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.744×0.744 mm (H×V) |
| Weight | 30.0Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 1428.48×803.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1437.48×812.02 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1457.28×835.22 mm (H×V) |
| Outline Depth | 36.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM645DU2A Optical Features
| Display Mode | UV2A, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LM645DU2A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM645DU2A Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 160.8/180.0W (Typ./Max.) |
LM645DU2A Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.83/1.2A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RNE51SZ-HF-R1500, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
