Overview
Specification
LM64C35P

LM64C35P Basic Information
| Panel Model | LM64C35P |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM64C35P Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM64C35P Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 500g (Typ.) |
| Active Area | 211.175×158.375 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.2×162.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 242.5×179.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64C35P Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 30 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 220/80 (Typ.)(Tr/Td) |
| White color Chromaticity | Wx:0.275; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
LM64C35P Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64C35P Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 160/240mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.8/1.32W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
