Overview
Specification
LM64P83L

LM64P83L Basic Information
| Panel Model | LM64P83L |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64P83L Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
| Remarks | Mechanically compatible with LM64183P |
LM64P83L Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Weight | 340g |
| Active Area | 191.97×143.97 mm (H×V) |
| Bezel Area | 196.0×147.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 260×174 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64P83L Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 65 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 200/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 25/25/20/10 (Typ.)(CR≥4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM64P83L Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 2.38W (Typ.) |
LM64P83L Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 470V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0/6.0mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 2.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64P83L Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 24mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 380/590mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
