Overview
Specification
LM6Q32

LM6Q32 Basic Information
| Panel Model | LM6Q32 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,5.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM6Q32 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
LM6Q32 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 73 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.116×0.348 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.348×0.348 mm (H×V) |
| Weight | 210g (Typ.) |
| Active Area | 111.335×83.495 mm (H×V) |
| Bezel Area | 115.6×87.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 145×114 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM6Q32 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 30 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 80/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/15/25 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.300 |
| Sunlight Readable | N |
LM6Q32 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 240Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM6Q32 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 780V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 30/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1400/1700V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM6Q32 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 3.6mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 315/520mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCI - SFR20R-1ST, Pitch:0.8 mm, Pin:20 pins |
