Overview
Specification
LM8V302

LM8V302 Basic Information
| Panel Model | LM8V302 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,7.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM8V302 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM8V302 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 103 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.082×0.246 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.246×0.246 mm (H×V) |
| Weight | 240g (Typ.) |
| Active Area | 157.42×118.06 mm (H×V) |
| Bezel Area | 161.4×122.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 197×142.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM8V302 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 50 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 270/80 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/50/30 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.275; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LM8V302 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM8V302 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 440/484V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 5.0/5.5mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1200V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.2W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM8V302 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 27/43mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 90/140mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
