Overview
Specification
LM9V381

LM9V381 Basic Information
| Panel Model | LM9V381 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM9V381 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM9V381 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.10×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Weight | 360g (Typ.) |
| Active Area | 191.975×143.975 mm (H×V) |
| Bezel Area | 198.0×151.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 227×179.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.0 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM9V381 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 25 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 350 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM9V381 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 1.165W (Typ.) |
|---|
LM9V381 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM9V381 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
