Overview
Specification
LMS241GF10

LMS241GF10 Basic Information
| Panel Model | LMS241GF10 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS241GF10 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LMS241GF10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.6×59.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.25/2.35 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LMS241GF10 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/55/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LMS241GF10 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 16V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 320mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS241GF10 Signal Interface
| Signal Category | MDDI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVDD/DVDD) |
| Panel Power Consumption | 23/34mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
