Overview
Specification
LMS241GF31

LMS241GF31 Basic Information
| Panel Model | LMS241GF31 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS241GF31 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -35 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LMS241GF31 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 19.18/21.0g (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.72×60.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.72±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LMS241GF31 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 3 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LMS241GF31 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 4.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 240mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS241GF31 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCC/VCI) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
