Overview
Specification
LMS283GF11

LMS283GF11 Basic Information
| Panel Model | LMS283GF11 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS283GF11 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LMS283GF11 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | 13.5g (Typ.) |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50×69.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LMS283GF11 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 290 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 50/50/50/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LMS283GF11 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LMS283GF11 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 264/340mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS283GF11 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VCC/VCI) |
| Interface Type | Connector |
