Overview
Specification
LMS480JC01

LMS480JC01 Basic Information
| Panel Model | LMS480JC01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.8 inch, 1024×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LMS480JC01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | SOG (System-On-Glass) technology, 3 in 1 FPC |
LMS480JC01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 249 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.034×0.102 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.102×0.102 mm (H×V) |
| Weight | 65/70g (Typ./Max.) |
| Active Area | 104.45×61.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 112.05×73.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.68±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive, Film / Glass) |
LMS480JC01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 28 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/55/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.343 |
| Sunlight Readable | Y |
LMS480JC01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LMS480JC01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P+6S1P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20/22mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 726/880mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS480JC01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300/350mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
