Overview
Specification
LMS480KC03
LMS480KC03 Basic Information
| Panel Model | LMS480KC03 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SMD |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.8 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LMS480KC03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LMS480KC03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 194 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0435×0.1305 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1305×0.1305 mm (H×V) |
| Weight | 66.1/72.0Kgs (Typ./Max.) |
| Active Area | 104.4×62.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 112×75 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.8±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LMS480KC03 Optical Features
| Display Mode | PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.316; Wy:0.349 |
| White Variation | 1.17/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LMS480KC03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LMS480KC03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 22/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 0.9/1.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS480KC03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3/5.5/-5.5V (Typ.)(VCC/VCCIO/VDDP/VDDN) |
| Panel Power Consumption | 120/150mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
