Overview
Specification
LMS480KF01

LMS480KF01 Basic Information
| Panel Model | LMS480KF01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.8 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS480KF01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LMS480KF01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 195 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.12975×0.04325 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.12975×0.12975 mm (H×V) |
| Weight | 53.36/58.36g (Typ./Max.) |
| Active Area | 103.8×62.28 mm (H×V) |
| Bezel Area | 106.8×65.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 111.8×74.28 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.98±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMS480KF01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 22.5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.348 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LMS480KF01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LMS480KF01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 22.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 15/20/25mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 0.7/0.9/1.2W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS480KF01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 260/340mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 250mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
