Overview
Specification
LMS700KF07

LMS700KF07 Basic Information
| Panel Model | LMS700KF07 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS700KF07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LMS700KF07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1905×0.0635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 139g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 163.2×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.5±0.2 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LMS700KF07 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 51% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 22 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.319; Wy:0.342 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LMS700KF07 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LMS700KF07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Current | 20±5mA |
| Lamps Power Consumption | 1.6±0.4W |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LMS700KF07 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 300/390mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 300/390mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
