Overview
Specification
LP064V1-F

LP064V1-F Basic Information
| Panel Model | LP064V1-F |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP064V1-F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP064V1-F Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.204 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.204 mm (H×V) |
| Weight | 230g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 130.56×97.92 mm (H×V) |
| Bezel Area | 134.6×102.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 168×123 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP064V1-F Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Max.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.314; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.42 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP064V1-F Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LP064V1-F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 355/385V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 35/55/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 680/860V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP064V1-F Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 180/300mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.9/1.54 (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | VSS≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
