Overview
Specification
LP070WS1-SLB1

LP070WS1-SLB1 Basic Information
| Panel Model | LP070WS1-SLB1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP070WS1-SLB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP070WS1 (SL)(B1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP070WS1-SLB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 100g(Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.1×92.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.8×102.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9/4.5 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP070WS1-SLB1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP070WS1-SLB1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP070WS1-SLB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 22.1/23.1V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.0/1.04W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LP070WS1-SLB1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 212/250mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.7/0.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
