Overview
Specification
LP133WP1-TJAA

LP133WP1-TJAA Basic Information
| Panel Model | LP133WP1-TJAA |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WP1-TJAA Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WP1 (TJ)(AA) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133WP1-TJAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 127 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.06625×0.19875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.19875×0.19875 mm (H×V) |
| Weight | 135g |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 286.2×178.875 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 299.41×190.78 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.15 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP133WP1-TJAA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 5.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LP133WP1-TJAA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP133WP1-TJAA Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LP133WP1-TJAA Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (1 Lane) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 227/261mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.75/0.86W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20525-030E-02, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
