Overview
Specification
LP141X13-B1

LP141X13-B1 Basic Information
| Panel Model | LP141X13-B1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141X13-B1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP141X13 (B1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP141X13-B1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.093×0.279 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.279×0.279 mm (H×V) |
| Weight | 435g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 285.696×214.272 mm (H×V) |
| Bezel Area | 289.0×217.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 298.5×239.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.2/5.5 (Typ./Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP141X13-B1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LP141X13-B1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 5.0W (Typ.) |
LP141X13-B1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 615/630/795V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/65/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1450V (Min.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 4.17/4.9/5.12W (Min./Typ./Max.) |
LP141X13-B1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 365/515mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.2/1.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SR-HF11, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
