Overview
Specification
LP141X3

LP141X3 Basic Information
| Panel Model | LP141X3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Electronics |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141X3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 50 °C |
LP141X3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.093×0.279 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.279×0.279 mm (H×V) |
| Weight | 635g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 285.696×214.272 mm (H×V) |
| Bezel Area | 288.8×217.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 298.5×227 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5±0.5 mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP141X3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 130 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LP141X3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP141X3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 755V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.5mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP141X3 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 400mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-SEB20P-HF-E1500, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
