Overview
Specification
LP201WE1-TLC1

LP201WE1-TLC1 Basic Information
| Panel Model | LP201WE1-TLC1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 1680×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP201WE1-TLC1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP201WE1 (TL)(C1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP201WE1-TLC1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×1050 (WSXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.086×0.258 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.258×0.258 mm (H×V) |
| Weight | 1.20Kgs (Typ.) |
| Active Area | 433.44×270.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 453.5×296.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP201WE1-TLC1 Optical Features
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LP201WE1-TLC1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP201WE1-TLC1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LP201WE1-TLC1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
