Overview
Specification
LPJ040K001A

LPJ040K001A Basic Information
| Panel Model | LPJ040K001A |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPJ040K001A Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | 990000134 |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
LPJ040K001A Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.036×0.108 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.108×0.108 mm (H×V) |
| Active Area | 86.4×51.84 mm (H×V) |
| Bezel Area | 89.2×54.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 93.5×64.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.75(Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPJ040K001A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/60 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LPJ040K001A Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LPJ040K001A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 25.6/28V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/20/23mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 512/644mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LPJ040K001A Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.3DVDD; 0.7DVDD≤VIH |
| Interface Type | FPC |
