Overview
Specification
LPM012A154A

LPM012A154A Basic Information
| Panel Model | LPM012A154A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.2 inch, 218×218 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM012A154A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Memory in Pixel type, Octagonal shape, Circular active display Diameter=30.411mm |
LPM012A154A Mechanical Features
| Dot Resolution | 218(RGB)×218 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 182 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Circular Display |
| Dot Pitch | 0.0465×0.1395 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1395×0.1395 mm (H×V) |
| Weight | 2.1g |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 30.411×30.411 mm (H×V) |
| Bezel Area | 31.411×31.411 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33.811×35.611 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.026±0.13 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPM012A154A Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally Black, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 20:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 8 (1-bit) |
| Color Gamut | 23% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/65/65/60 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.335 |
| Reflectance Ratio | 18/23% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LPM012A154A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 30Hz |
|---|
LPM012A154A Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LPM012A154A Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 3.2/4.5/6.6V (Typ.)(VLCD/VDDP/VDDC) |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF40C-24DP-0.4V(51), Pitch:0.4 mm, Pin:24 pins |
