Overview
Specification
LPM014T262C

LPM014T262C Basic Information
| Panel Model | LPM014T262C |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.39 inch, 205×148 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM014T262C Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Memory in Pixel type |
LPM014T262C Mechanical Features
| Dot Resolution | 205(RGB)×148 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 182 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0465×0.1395 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1395×0.1395 mm (H×V) |
| Weight | 1.5g |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 28.5975×20.648 mm (H×V) |
| Bezel Area | 29.6×22.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 31.6×26.15 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.026±0.13 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPM014T262C Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally Black, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 20:1 (Typ.) (Reflective) |
| Color Gamut | 23% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/65/65/60 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.335 |
| Reflectance Ratio | 18/23% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LPM014T262C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 30Hz |
|---|
LPM014T262C Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LPM014T262C Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 3.2/4.5/6.6V (Typ.)(VLCD/VDDP/VDDC) |
|---|---|
| Interface Type | FPC |
