Overview
Specification
LPM070W425D

LPM070W425D Basic Information
| Panel Model | LPM070W425D |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,7.0 inch, 1200×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM070W425D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | Glass + IC + COF |
LPM070W425D Mechanical Features
| Dot Resolution | 1200(RGB)×1920 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 322 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02625×0.07875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.07875×0.07875 mm (H×V) |
| Active Area | 94.5×151.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 97.3×159.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.767 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LPM070W425D Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 5.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LPM070W425D Electronics Feature
| Driver IC | Built-in ISL97692IRTZ |
|---|
LPM070W425D Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 3.0/5.0V (Min./Max.) |
LPM070W425D Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0/3.0V (Typ.)(IOVCC/VDD/VDDP) |
| Input Current for Panel | 11.0/450.0/37.0mA (Typ.)(IOICC/IDD/IDDP) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH35C-31S-0.3SHW(50), Pitch:0.3 mm, Pin:31 pins |
