Overview
Specification
LPM089A001A

LPM089A001A Basic Information
| Panel Model | LPM089A001A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.9 inch, 2560×1600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM089A001A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LPM089A001A Mechanical Features
| Dot Resolution | 2560(RGB)×1600 (WQXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 338 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.025×0.075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.075×0.075 mm (H×V) |
| Active Area | 192×120 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 197.6×129.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.82/3.43 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPM089A001A Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LPM089A001A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in R69429 |
LPM089A001A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LPM089A001A Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 ch, 4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3V (Typ.)(VDDIO/VBAT) |
| Panel Power Consumption | 230/300mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH36W-61S-0.3SHW(50), Pitch:0.3 mm, Pin:61 pins |
