Overview
Specification
LPP055A384B

LPP055A384B Basic Information
| Panel Model | LPP055A384B |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPP055A384B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LPP055A384B Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 403 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.021×0.063 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.063×0.063 mm (H×V) |
| Weight | 9.60g (Typ.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 69.64×126.98 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.46 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (In-Cell Touch) |
LPP055A384B Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 5.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LPP055A384B Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in R69338 |
|---|
LPP055A384B Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LPP055A384B Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.4/-5.4V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) |
