Overview
Specification
LQ017B3UX01

LQ017B3UX01 Basic Information
| Panel Model | LQ017B3UX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.7 inch, 130×130 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ017B3UX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | For Siemens AG |
LQ017B3UX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 130(RGB)×130 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 109 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.077×0.231 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.231×0.231 mm (H×V) |
| Weight | 8g (Typ.) |
| Active Area | 30.03×30.03 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.26×42.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ017B3UX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 550 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Response Time | 25/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/65/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.25 (Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ017B3UX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 10.8/12.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LQ017B3UX01 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.9V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 2.37/3.05mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
