Overview
Specification
LQ020B3DC01

LQ020B3DC01 Basic Information
| Panel Model | LQ020B3DC01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ020B3DC01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LQ020B3DC01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | 9.5g |
| Active Area | 31.68×39.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.8×53 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.8±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LQ020B3DC01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LQ020B3DC01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LQ020B3DC01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ020B3DC01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 2.85/2.85V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 0.4/4.2mA (Typ.)(IDDIO/ICI) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
