Overview
Specification
LQ024AC112
LQ024AC112 Basic Information
| Panel Model | LQ024AC112 |
|---|---|
| Panel Brand | No Brand |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ024AC112 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LQ024AC112 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.1525 mm (H×V) |
| Weight | 16g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 48×35.685 mm (H×V) |
| Bezel Area | 50.60×38.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.2×47.55 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ024AC112 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ024AC112 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ024AC112 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 10.5±0.9V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ024AC112 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
