Overview
Specification
LQ035LC111
LQ035LC111 Basic Information
| Panel Model | LQ035LC111 |
|---|---|
| Panel Brand | ChiHsin |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ035LC111 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LQ035LC111 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 33g |
| Surface | Antiglare, Antireflection |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 73.03×55.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.26±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ035LC111 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LQ035LC111 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D) |
LQ035LC111 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.8±1.2V |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 400/420mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ035LC111 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Interface Type | FPC |
