Overview
Specification
LQ035Q3DG01C

LQ035Q3DG01C Basic Information
| Panel Model | LQ035Q3DG01C |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ035Q3DG01C Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LQ035Q3DG01C Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0735×0.2205 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2205×0.2205 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 70.56×52.92 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ035Q3DG01C Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LQ035Q3DG01C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ035Q3DG01C Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LQ035Q3DG01C Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 0.2/8.0mA (Typ.)(IDDIO/ICI) |
| Interface Type | FPC |
