Overview
Specification
LQ035Q7DB03R

LQ035Q7DB03R Basic Information
| Panel Model | LQ035Q7DB03R |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ035Q7DB03R Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 75 °C |
LQ035Q7DB03R Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Active Area | 53.64×71.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LQ035Q7DB03R Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 55 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 85 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ035Q7DB03R Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LQ035Q7DB03R Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | FPC |
