Overview
Specification
LQ035WC111
LQ035WC111 Basic Information
| Panel Model | LQ035WC111 |
|---|---|
| Panel Brand | CHILIN |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ035WC111 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LQ035WC111 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.88×55.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.3±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ035WC111 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.) |
| Sunlight Readable | N |
LQ035WC111 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ035WC111 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6/11.4/12.6V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ035WC111 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit), CCIR656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
