Overview
Specification
LQ036Q1DA01

LQ036Q1DA01 Basic Information
| Panel Model | LQ036Q1DA01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.6 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ036Q1DA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LQ036Q1DA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 112 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.076×0.227 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.227×0.227 mm (H×V) |
| Weight | 37g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 72.5×54.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 77.0×59.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 82.8×69.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ036Q1DA01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/50 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
LQ036Q1DA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ036Q1DA01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 25.9/29.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 17/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 440/588mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ036Q1DA01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0/3.3/15.0/-12.0V (Typ.)(VSHA/VSHD/VDD/VEE) |
| Input Current for Panel | 3.5/1.4/0.04/-0.04mA (Typ.)(ISHA/ISHD/IDD/IEE) |
| Interface Type | FPC |
