Overview
Specification
LQ042AA011
LQ042AA011 Basic Information
| Panel Model | LQ042AA011 |
|---|---|
| Panel Brand | CHILIN |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.2 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ042AA011 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LQ042AA011 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 93 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0955×0.2375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2865×0.2375 mm (H×V) |
| Weight | 48g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 91.68×55.58 mm (H×V) |
| Bezel Area | 94.50×58.40 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 104.3×68.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ042AA011 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 160 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.314; Wy:0.354 |
| Sunlight Readable | N |
LQ042AA011 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LQ042AA011 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ042AA011 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3/3.3/15/-10V (Typ.)(VCC/DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 0.05/1.5/5.0/0.05/-0.1mA (Max.)(ICC/DIDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
