Overview
Specification
LQ042B5GR01A

LQ042B5GR01A Basic Information
| Panel Model | LQ042B5GR01A |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.2 inch, 320×150 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ042B5GR01A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | Wide viewing angle |
LQ042B5GR01A Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×150 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Weight | 85g (Typ.) |
| Active Area | 96×45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 114×60 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ042B5GR01A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | Full color () |
| Sunlight Readable | N |
LQ042B5GR01A Electronics Feature
| Total Power Consumption | 2.6W (Typ.) |
|---|
LQ042B5GR01A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
LQ042B5GR01A Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
