Overview
Specification
LQ043T1DG19

LQ043T1DG19 Basic Information
| Panel Model | LQ043T1DG19 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043T1DG19 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
LQ043T1DG19 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | 51g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ043T1DG19 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 360 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8/22 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/55/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LQ043T1DG19 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 0.629W (Typ.) |
|---|
LQ043T1DG19 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Replaceable | No |
| Lamp Voltage | 28.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 0.576W (Typ.) |
LQ043T1DG19 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 16.1mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 53.13mW (Typ.) |
