Overview
Specification
LQ043T3DW03

LQ043T3DW03 Basic Information
| Panel Model | LQ043T3DW03 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043T3DW03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC; Mass production from Dec. 2010; With 1.6mm spacer on bezel frame; Not sold in the United States. Not for New Design |
LQ043T3DW03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.198×0.066 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 85g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 95.04×53.86 mm (H×V) |
| Bezel Area | 96.07×54.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.7 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ043T3DW03 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.358 |
| Sunlight Readable | N |
LQ043T3DW03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ043T3DW03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 24.5/27.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 45/60mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.2W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ043T3DW03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for Panel | 0.9/13.0mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 04-6288-040-000-846+, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
