Overview
Specification
LQ043Y1DX03D

LQ043Y1DX03D Basic Information
| Panel Model | LQ043Y1DX03D |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043Y1DX03D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| Remarks | Signal Interface: Parallel RGB+SPI; 3 in 1 FPC |
LQ043Y1DX03D Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | 30g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 56.16×93.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 62.46×105.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LQ043Y1DX03D Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 340 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.18/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ043Y1DX03D Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HX8363-A |
LQ043Y1DX03D Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 25.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 512mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ043Y1DX03D Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB |
| Input Voltage for Panel | 3.3/2.6V (Typ.)(VCI/VDDIO) |
| Panel Power Consumption | 76mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDDIO; 0.7VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
