Overview
Specification
LQ048Y3DH01

LQ048Y3DH01 Basic Information
| Panel Model | LQ048Y3DH01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.8 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ048Y3DH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LQ048Y3DH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 194 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1305×0.0435 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1305×0.1305 mm (H×V) |
| Weight | 65g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 104.4×62.64 mm (H×V) |
| Bezel Area | 108.68×66.46 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 116.5×77.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.35±0.25 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LQ048Y3DH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 47% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/20/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ048Y3DH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ048Y3DH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 22.4/24.5 (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 896mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ048Y3DH01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.85V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 0.1/25mA (Typ.)(IDDIO/ICI) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
