Overview
Specification
LQ050T5DW02

LQ050T5DW02 Basic Information
| Panel Model | LQ050T5DW02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 400×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ050T5DW02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| Vibration Resistance | 3.0G (29.4 m/s²) |
LQ050T5DW02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 400×240(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 94 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.270×0.090 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.270×0.270 mm (H×V) |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ2.5) on left, right slug |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LQ050T5DW02 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/45 (Typ.)(CR≥200) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LQ050T5DW02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ050T5DW02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LQ050T5DW02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 9/25mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | GND≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12-40S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
