Overview
Specification
LQ056WA019
LQ056WA019 Basic Information
| Panel Model | LQ056WA019 |
|---|---|
| Panel Brand | CHILIN |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.6 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ056WA019 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 85 °C |
LQ056WA019 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.118×0.362 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.354×0.362 mm (H×V) |
| Weight | 145±10g |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 113.28×84.708 mm (H×V) |
| Bezel Area | 116.08×87.51 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 126.5×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.8 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ056WA019 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Max.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ056WA019 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LQ056WA019 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 446/505V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 6.0±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 35/50/100KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 930/1120V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ056WA019 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5..0/5.0/15.0/-10.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 4.0/12.0/0.2/0.5mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
