Overview
Specification
LQ057Q3DC03

LQ057Q3DC03 Basic Information
| Panel Model | LQ057Q3DC03 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ057Q3DC03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Mass production from Dec. 2011; Mechanical compatible withLQ057Q3DC12 |
LQ057Q3DC03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240(RGB) (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.120 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 210g (Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 121.0×92.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 144×104.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.3±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Φ2.6) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ057Q3DC03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ057Q3DC03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
LQ057Q3DC03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 200/250mA (Typ./Max.) |
LQ057Q3DC03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 10/30mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12-33S-0.5SH(55), Pitch:0.5 mm, Pin:33 pins |
