Overview
Specification
LQ070T3GR01

LQ070T3GR01 Basic Information
| Panel Model | LQ070T3GR01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ070T3GR01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
LQ070T3GR01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.372 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.372 mm (H×V) |
| Weight | 205g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Antireflection |
| Active Area | 154.08×87.05 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166×102 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ070T3GR01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ070T3GR01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LQ070T3GR01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 325±50V |
| Lamp Current | 3.0/6.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/100KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 850/1000V (Max.)(Ta=+25/-10℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.4W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ070T3GR01 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5/13/-10/-12/-17V (VSH/VGH/VGL/VCC/VSS) |
| Input Current for Panel | 45/01./0.1/0.02/0.2mA (ISH/IGH/IGL/ICC/ISS) |
| Interface Type | FPC |
