Overview
Specification
LQ079L1SX04

LQ079L1SX04 Basic Information
| Panel Model | LQ079L1SX04 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | IGZO TFT-LCD ,7.9 inch, 1536×2048 |
| Panel Type | IGZO TFT-LCD |
| LQ079L1SX04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LQ079L1SX04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1536(RGB)×2048 (QXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 325 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.026×0.078 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.078×0.078 mm (H×V) |
| Weight | 29g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 119.808×159.744 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 123.61×169.04 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.68 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LQ079L1SX04 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Transmissivity | 4.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LQ079L1SX04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in NT35523 + NT35523 |
LQ079L1SX04 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
