Overview
Specification
LQ14X01E

LQ14X01E Basic Information
| Panel Model | LQ14X01E |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.8 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ14X01E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ14X01E Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 93 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.091×0.273 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.273×0.273 mm (H×V) |
| Weight | 1.15Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 279.6×209.7 mm (H×V) |
| Bezel Area | 287.2×214.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 330×242 mm (H×V) |
| Outline Depth | 16 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ14X01E Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.323; Wy:0.324 |
| White Variation | 1.45 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ14X01E Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LQ14X01E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 700/3.3mA (Typ.) (IDD/IEE) |
LQ14X01E Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 370/600mA (Typ./Max.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.6V; 2.6V≤VIH |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FX8-60S-SV, Pitch:0.6 mm, Pin:60 pins |
